+(48) 34 371 00 23
+(48) 698 873 749
Wróć do listy
Choinki ekologiczne

Choinki ekologiczne

Choinki ekologiczne to temat wywołujący wiele dyskusji. Wybrać te naturalne, a może sztuczne? Pozornie może się wydawać, że te pierwsze, ale przyglądając się argumentom przemawiającym za tymi rozwiązaniami, można już mieć wątpliwości. Spotęgowały to coraz nowsze technologie w obrębie produktów syntetycznych i jakość wykorzystywanych tworzyw. Kwestia ta nie jest zatem tak jednoznaczna w swoim rozstrzygnięciu. Polecamy wybór wysokiej klasy syntetycznych drzewek świątecznych od Adal.

Spis treści
Czy syntetyczne drzewka mogą być mniej szkodliwe dla środowiska?
Perspektywa użytkowa
Na tle naturalnych odpowiedników
Z nowoczesnych tworzyw
Jakość, technologie, surowiec
Postaw na produkty Adal
Duży wybór i opcje zastosowań

Czy choinka sztuczna może być ekologiczna?

Wiele osób wychodzi z założenia, że choinka sztuczna nie może być ekologiczna i takie miano można nadać tylko żywym drzewkom. W praktyce nie jest to jednak tak oczywiste, gdy weźmie się pod uwagę wszystkie istotne kwestie. Naturalne odpowiedniki rzeczywiście mogłyby być uważane za lepsze, gdyby rozpatrywać taki zakup tylko pod kątem jednego sezonu. Z dobrej jakości modelu syntetycznego korzysta się jednak latami, a w takim układzie pojawia się wiele argumentów za tym właśnie wyborem.

Wieloletnie użytkowanie

Mylne postrzeganie choinek sztucznych jako mało ekologicznych może wynikać z tego, że wiele osób ma przed oczami obraz słabej jakości drzewek, które w zasadzie rozpadają się po Świętach i trzeba je utylizować. Patrząc w ten sposób, rzeczywiście kupowanie na każdy sezon syntetycznego drzewka wypada mało korzystnie w zestawieniu z naturalnymi odpowiednikami. Obecnie jest już jednak inaczej, gdyż sięgając po choinkę od dobrego producenta, jak Adal, możesz śmiało korzystać z niej przynajmniej kilka lat. To znacząco zmienia perspektywę. Rzeczywiście jednorazowe przygotowanie drzewka wiąże się z pewną dozą zanieczyszczeń, ale te rozkładają się na cały ten okres użytkowania, co oznacza z kolei, że wcale nie są one tak obciążające dla środowiska, jak można by było sądzić.

Jak wygląda to przy naturalnych wariantach?

Żywe drzewko w oczywisty sposób wydaje się korzystniejsze dla środowiska, lecz warto brać pod uwagę to, że takie plantacje wcale nie wiążą się z tym, iż do środowiska nie dostają się żadne szkodliwe substancje. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że takie choinki muszą potem zostać wycięte (często piłami spalinowymi), a nade wszystko transportowane. Mało tego wielu sprzedawców handluje takimi choinkami w jednym miejscu, a w zupełnie innym je składuje, zatem w sezonie każdego dnia pokonuje dwukrotnie tę samą trasę dużymi i wydalającymi spaliny samochodami dostawczymi. W perspektywie jednego sezonu żywa choinka rzeczywiście generuje mniej zanieczyszczeń niż sztuczna, ale na dystansie kilku czy kilkunastu lat, przez które korzysta się z jednego modelu syntetycznego, trzeba każdego roku kupić nową, naturalną choinkę. Tym samym okazuje się, że w takim czasie ten jeden sztuczny model może mniej obciążyć ekosystem od szeregu nabytych w tym okresie żywych drzewek.
Dodatkowo, naturalne drzewka często są ścinane znacznie wcześniej, niż wchodzą do sprzedaży, a nawet są mrożone, w celu przedłużenia żywotności. W sytuacji, gdy klient decyduje się na zakup takiego drzewka z myślą o zasadzeniu go w ogrodzie bądź lesie, okazuje się, że drzewko jest bez korzeni, przez co nadaje się jedynie na śmietnik.
Często również zdarza się, że naturalne drzewko stojące w domu wydziela żywicę, która uczula domowników lub gości przebywających w trakcie świąt.

Ekologia

Nowoczesna choinka z materiałów ekologicznych

Obecnie najlepsze choinki z materiałów ekologicznych to te wykonane z polietylenu. Wybór takiego drzewka oznacza, że po zakończeniu użytkowania produktu można go przekazać do dalszego przerobienia, nie obciążając tym samym środowiska. Warto mieć na uwadze, że na przestrzeni lat mocno do przodu poszły całe procesy technologiczne, dzięki czemu przygotowywane obecnie wyroby są już znacznie wyższej klasy niż dawniej.

Nowsze technologie

Sporo osób ma złe skojarzenia ze sztucznymi choinkami z powodu niedopracowanych modeli, które widzieli kilkanaście lat temu w supermarketach. Nie ma tu jednak porównania, jeżeli zestawi się takie produkty z wyrobami dobrego producenta, zwłaszcza że obecnie usprawniony i unowocześniony jest sam proces przygotowywania takich choinek. Dzięki temu są one dopracowane, jeżeli chodzi o wygląd, ale przekłada się to na ich trwałość. W ten sposób z takiej choinki naprawdę można korzystać wiele lat, nie myśląc nawet o jej wymianie na nowy model, gdyż nie straci ona swoich walorów wizualnych w toku użytkowania.

Dedykowany surowiec

W ostatnich latach coraz częściej można się spotkać z tym, że najlepsi producenci sięgają po polietylen. Ten wyjątkowy materiał jest często nazywany ekologicznym, choć jest to surowiec syntetyczny. Z perspektywy środowiska bardzo pozytywne jest jednak to, że nadaje się on do dalszego przetwarzania. W praktyce wykonana z niego choinka sztuczna nie musi wylądować potem na wysypisku, gdzie będzie się rozkładać bardzo długi czas. Można ją oddać do recyklingu, więc materiał pozostanie w obrocie i będzie wykorzystany do kolejnych wyrobów. Przy okazji użytkownicy doceniają fakt, że choinki z PE są naprawdę wysokiej klasy i jeszcze lepiej imitują te żywe, ze względu na fakturę i kolorystykę tego surowca.

Zdecyduj się na ekologiczne choinki od Adal

Adal proponuje wysokiej jakości ekologiczne choinki sztuczne, które można uznać za przyjazne środowisku, gdyż spokojnie możesz z nich korzystać przez kilka czy nawet kilkanaście sezonów. Do wyboru masz przy tym liczne, zróżnicowane warianty. Odbiegają one od siebie nie tylko parametrami wielkościowymi, ale i stylem samego wykonania. O najwyższym standardzie tego asortymentu świadczy fakt, że sięgnęło po niego wiele znanych miejsc, które stworzyły liczne oprawy świąteczne.

Wysoka jakość

Adal to producent zajmujący się tworzeniem sztucznych drzewek od ponad dwudziestu lat. Dało to ogrom doświadczenia, które znalazło przełożenie w jakości oferowanych przez nas produktów. Są one dopracowane w najmniejszych szczegółach, jeżeli chodzi o estetykę. Nie zapomnieliśmy przy tym o rozwoju i w zakresie dbania o środowisko, dlatego kupisz u nas choinki z polietylenu, które będą bardzo odpowiedzialnym i doskonale prezentującym się wyborem.

Szeroki wybór

Zachęcamy do zapoznania się z całością naszej oferty, która jest naprawdę szeroka. Znajdziesz u nas choinki w zasadzie o dowolnej wielkości, od małych i średnich modeli do przestrzeni mieszkalnych, po większe dekoracje wykorzystywane w obszarach publicznych. Możesz przy tym wybierać spośród drzewek w różnym stylu, które różnią się specyfiką igliwia czy układem i ilością gałązek. Każdy znajdzie zatem coś dla siebie. W szczególności proponujemy drzewka Gigant, które sięgają kilkunastu metrów. Sprawdzą się one zwłaszcza na miejskich rynkach czy w galeriach handlowych.

Wykorzystywane w oprawach świątecznych

Mieliśmy już okazję współpracować z wieloma zagranicznymi i krajowymi podmiotami, a nasze choinki wiele razy znajdowały się w oprawach najpopularniejszych miejsc. W centrum Port Łódź pojawiły się dekoracje będące połączeniem nowoczesności i tradycji. Znalazła się tam nawet śnieżynka 3D czy ozdobny, oświetlony tunel, ale kluczowymi elementami były oczywiście choinki. Wykorzystano tam kilka mniejszych wariantów, a do tego duże i wyróżniające się drzewko stożkowe. W galerii na Placu Unii w Warszawie w środku i na zewnątrz pojawiło się mnóstwo efektownych elementów świetlnych. We wnętrzu stanęła choinka Gigant, która stojąc na parterze, była doskonale widoczna z każdego piętra, sięgając wysoko aż pod górne rejony budynku. Nasza gigantyczna choinka zdobiła również inny bardzo charakterystyczny punkt na mapie stolicy, czyli Halę Koszyki. Oprócz tego budynek został pięknie oświetlony, a widowiskowe lampki przyozdobiły znajdujące się obok drzewa.

Świąteczny zapach

Częstym powodem, dla którego wybiera się żywe choinki na święta jest ich naturalny zapach, który kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadziliśmy do oferty butelkę o pojemności 100 ml ze świątecznym zapachem Mulled Spices. Zapach ten wprowadzi do domu nutę grzanego wina z goździkami, skórki pomarańczy oraz cynamonu, podkreślając atmosferę świąt.

Praktyka pokazuje, że dobrej jakości model sztucznej choinki może być naprawdę odpowiedzialnym wyborem. Będziesz z niego korzystać wiele lat, w których trakcie trzeba by było kupować naturalne odpowiedniki, których transport obciąży finalnie środowisko bardziej niż produkcja syntetycznego modelu. Co więcej, do wyboru masz teraz warianty z polietylenu, które można oddać do recyklingu. Jest to zatem idealna, ekologiczna opcja, zwłaszcza że takie drzewka nie ustępują w niczym wizualnie. Polecamy wybór asortymentu marki Adal.Zobacz także

Choinka LED na zewnątrz

Choinka LED na zewnątrz

Choinka LED na zewnątrz jest niezwykle efektowną dekoracją. Pokaźnych rozmiarów drzewka świąteczne tego typu pojawiają się szczególnie często w przestrzeniach miejskich. W kontekście takich wariantów bardzo...

Czytaj więcej
Choinki LED-owe

Choinki LED-owe

Choinki LED-owe wyróżniają się swoją formą i prezencją. Efekt ten najlepiej jest uzyskać, wybierając model sztuczny renomowanej marki Adal o odpowiednim kształcie i pokrywając go dobrej...

Czytaj więcej
Świetlne ozdoby świąteczne

Świetlne ozdoby świąteczne

Świetlne ozdoby świąteczne są obecnie bardzo pożądanymi elementami opraw bożonarodzeniowych. Są one szczególnie efektowne, gdyż światła w naturalny sposób przyciągają wzrok. Dużym plusem jest to, że...

Czytaj więcej
Iluminacje świąteczne uliczne

Iluminacje świąteczne uliczne

Iluminacje świąteczne uliczne pojawiają się w większości dużych miast, a coraz częściej nawet w mniejszych miejscowościach. Zdobią one przede wszystkim najbardziej ruchliwe rejony czy też deptaki....

Czytaj więcej
Choinki do biura

Choinki do biura

Choinki do biura muszą spełniać nieco inne kryteria od tych, które są wybierane choćby do prywatnych domów i mieszkań. W tym przypadku pełnią one różne funkcje,...

Czytaj więcej