
Czego nie wiesz o świątecznych dekoracjach polskich miast?
Świąteczne dekoracje miast na stałe wpisały się już w polską, bożonarodzeniową tradycję. Odpowiednio dobrane iluminacje świetlne, błyszczące girlandy lub efektowne świąteczne rzeźby nadają przestrzeni miejskiej specyficznego, radosnego świątecznego charakteru. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań i energooszczędnych lamp LED bożonarodzeniowe dekoracje nie muszą już kojarzyć się z kiczem i brakiem estetyki. Nie są również szkodliwe dla fauny i flory. Dopasowanie dekoracji do charakteru budynku i przestrzeni miejskiej pozwala na uzyskanie spektakularnego efektu. Wiele miast korzysta z tych nowoczesnych technologii co roku zachwycając mieszkańców i turystów niebanalnymi rozwiązaniami świetlnymi.
Spis treści:
Dlaczego ozdoby są takie ważne?
Dekoracje a architektura miejska
Jak powinny wyglądać ozdoby?
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Sposób na promocję miasta
W Adal stawiamy na oryginalność
Przestrzeń miejska jest naszą wspólną sprawą
Świąteczne dekoracje miast – dlaczego są takie ważne?
Świąteczne dekoracje miast potrafią znacznie się od siebie różnić. W Polsce obejrzeć można zarówno instalacje zapierające dech w piersiach, jak i takie przyprawiające o zawroty głowy. Doskonale wiemy jak ważna jest przyjazna dla mieszkańców przestrzeń miejska. Przy tworzeniu dekoracji świątecznych zwracamy uwagę na funkcjonalność, estetykę oraz bezpieczeństwo.
Dekoracje i architektura miejska powinny ze sobą współgrać
Dużym błędem w projektowaniu świetlnych iluminacji jest nieuwzględnienie charakteru przestrzeni miejskiej. Do klasycznych budynków nie będą pasować jaskrawe, duże, krzykliwe bożonarodzeniowe girlandy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest postawienie na delikatne punkciki świetlne w jednolitej kolorystce i subtelne dodatki. Poszczególne elementy powinny nawzajem się dopełniać. Tworzone przez nas bożonarodzeniowe dekoracje podkreślają urok budynków. Projekt iluminacji świetlnych powinien być jednolity nie tylko w obrębie budynku, ale również w poszczególnych obszarach miasta. Dzięki takim zabiegom możliwe jest uzyskanie harmonijnego efektu, który zachęca do przebywania w danej przestrzeni.
Dekoracje świąteczne w miastach – jak powinny wyglądać?
Dekoracje świąteczne w miastach powinny być przede wszystkim funkcjonalne! Nadmierna ilość dekoracji przy ulicach może utrudnić poruszanie się samochodem, nadmiar kolorów lub zbyt obfite dekoracje będą irytować przechodniów. Przy projektowaniu dekoracji uwzględniamy charakter miasta, starając się, aby przestrzeń miejska była przyjazna dla wszystkich osób i zachęcała do spotkań. Światło odgrywa olbrzymią rolę w budowaniu świątecznej atmosfery, dlatego przy projektowaniu zwracamy uwagę na najdrobniejsze szczegóły : barwę, natężenie i rozproszenie światła. Dobrze dobrane oświetlenie może poprawić komfort i bezpieczeństwo. Zimą wiele miejsc pustoszeje ze względu na niedostateczne oświetlenie tamtych obszarów. Rozwiązaniem tego kłopotu są estetyczne, świetlne iluminacje, które nadają miastu niepowtarzalnego charakteru, przy okazji poprawiając poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
Stawiamy na bezpieczeństwo
Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Tworzone przez nas dekoracje są odporne na niesprzyjające warunki zewnętrzne, wiatr, śnieg i deszcze. Zabezpieczamy je przed odpadnięciem lub zerwaniem. Zwracamy również uwagę na odpowiednie natężenie świateł przy ulicach, tak aby nie oślepiać kierowców i nie utrudniać im prowadzenia pojazdów. Oświetlamy miejsca zacienione i nieprzyjazne, tak aby można bez obaw poruszać się pieszo po mieście.
Jak naprawić miasto przy pomocy świątecznych dekoracji?
Zimą bardzo szybko zapada zmrok, dnie są krótkie i mroźne. Aura nie zachęca do przebywania na świeżym powietrzu i zwiedzania miasta. Ruch turystyczny zaczyna zamierać. Ale czy tak musi być? Istnieje wiele różnych, ciekawych rozwiązań, które dobrze sprawdzą się w przestrzeni miejskiej w okresie świątecznym. Mogą one nawet tymczasowo naprawić architektoniczne błędy! Puste, szerokie place są zmorą w wielu polskich miastach. Ludzie mają naturalną skłonność do gromadzenia się wokół fasad budynków, słupków, ławek. Puste przestrzenie budują negatywne skojarzenia, odstraszają ludzi. Postawienie na środku placu rozświetlonej gigantycznej choinki sprawia, że przestrzeń staje się bardziej przyjazna i zapraszająca, a teren przestaje sprawiać wrażenie nieprzystępnego i opustoszałego. Choinka nie tylko stanowi miłą, kojarzącą się ze świątecznym ciepłem ozdobę, ale także może być miejscem integracji mieszkańców i budowania sąsiedzkich więzi. Również zabytkowe budynki charakterystyczne dla danego miasta mogą sporo zyskać odpowiednio udekorowane. W półmroku tracą na uroku, nie wyglądają tak spektakularnie jak w pełnym świetle słonecznym wiosną lub latem. Iluminacje świetlne mogą podkreślić ich cechy charakterystyczne i nadać im nowego blasku, zachęcającego do zwiedzania i eksplorowania. Zgodnie z tymi założeniami stworzyliśmy oświetlenie Pałacu Belwederskiego w Warszawie. Iluminacja świetlna kolumn, dachu oraz subtelne girlandy współgrają ze sobą, dzięki czemu cały budynek wygląda niezwykle majestatycznie, a jego charakterystyczne elementy są odpowiednio wyeksponowane. Latem do przebywania na miejskich placach bardzo skutecznie zachęcają fontanny, które zimą przestają spełniać swoją funkcję. W Adal staramy się maksymalnie wykorzystać już istniejącą architekturę. W Oławie wykonaliśmy rozświetloną rzeźbę łabędzi, nadając nowe, zimowe życie tamtejszej fontannie. Wykorzystanie dostępnej architektury do tworzenia świetlnych dekoracji sprawia, że zaczynają one tworzyć z miastem spójną, nierozerwalną całość.
Świetlne iluminacje świąteczne sposobem na promocję miasta – dekoracja świąteczna w Bielsku Białej
Dekoracje świąteczne nie tylko zamaskują miejskie niedoskonałości, ale mogą również stać się miejską atrakcją, zachęcającą turystów do przyjazdu. W Bielsku Białej postanowiliśmy wykorzystać atuty miasta. W Bielsku Białej znajduje się Studio Rysunków Filmowych – to właśnie tutaj powstał znany nam z dzieciństwa Bolek i Lolek oraz Reksio. Stworzona przez nas olbrzymia świetlna rzeźba tego kreskówkowego pieska jest kreacją, z której jesteśmy szczególnie dumni.
W Adal stawiamy na oryginalność
Dopracowana w najmniejszych szczegółach figura Reksia posiada animowany, ruszający się ogon oraz wydaje dźwięki! Nasza realizacja bardzo szybko zyskała aprobatę mieszkańców, szczególnie tych najmłodszych, stając się miejską atrakcją. W Bielsku Białej udekorowaliśmy również pozostałą część miasta. Zastosowaliśmy eleganckie girlandy oraz światełka w różnych kolorach, które przyozdobiły główne ulice miasteczka, wprowadzając do niego radosną, świąteczną atmosferę. Rzeźba Reksia w Bielsku Białej jest tylko jednym z przykładów wykorzystania dekoracji świątecznej do promocji miasta. W Częstochowie stworzyliśmy świetlną iluminację nowego logo miasta. Pozornie zwyczajna świetlna konstrukcja wzbudza zainteresowanie mieszkańców, zachęca do robienia sobie zdjęć i przebywania w jej okolicy. Wszystko to sprawia, że miasto tętni życiem i rozwija się.
Przestrzeń miejska jest naszą wspólną sprawą
W przestrzeni miejskiej rozgrywa się znaczna część życia mieszkańców. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale wygląd miasta odgrywa olbrzymią rolę w kształtowaniu samopoczucia jednostek i tworzeniu więzi. Warto zadbać o to, aby w okresie świątecznym wspólna przestrzeń prezentowała się nienagannie. Głos mieszkańców ma znaczenie!